trychologia-slask.pl
Przejdź do treści

Leczenie łysienia plackowatego

Jeśli cierpisz na łysienie plackowate, leczenie, które realizujemy w Gliwicach, Katowicach i Piekarach Śląskich jest właśnie dla Ciebie. Choroba ta może wpływać na wszystkie partie włosów. Jej cechą charakterystyczną jest powstawanie plackowatych, łysych obszarów na skórze. Łysienie plackowate rozwija się poprzez powstawanie stanów zapalnych w mieszkach włosowych, które zostają uszkodzone i prowadzą do wypadania włosów.

Schorzenie to dotyka osoby w różnym wieku, jednak dość często pojawia się u ludzi młodych, a nawet może wystąpić w okresie dziecięcym. Warto pamiętać, że łysienie plackowate nie jest chorobą zakaźną. Niestety, często osoby które cierpią na tę przypadłość izolują się społecznie. Bardzo ważne jest wspieranie bliskich dotkniętych ta przypadłością oraz wdrożenie odpowiednich metod leczenia.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Łysienie plackowate, którego leczeniem zajmujemy się w naszym ośrodku w Gliwicach, objawia się powstawaniem tak zwanych ognisk. Są one okrągłe, a pierwsze z nich nie mają dużych rozmiarów – kształtem i wielkością mogą przypominać monetę. Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do pojawiania się kolejnych ognisk o większych rozmiarach i kształcie przypominającym plamy. Pozbawiona włosów skóra nie posiada zmian chorobowych, mimo zapalnego charakteru choroby nie pojawia się rumień czy też złuszczanie.

Charakterystycznym objawem łysienia plackowatego jest pojawianie się wokół ognisk tak zwanych włosów wykrzyknikowych. Są one krótsze oraz cieńsze i jaśniejsze u podstawy, a ciemniejsze i grubsze u góry. Niektórzy chorzy na łysienie plackowate odczuwają również swędzenie skóry. U mężczyzn wspomniane ogniska mogą tworzyć się również w obrębie zarostu, u niektórych osób pojawiają się także w obszarze brwi.